FESTIVAL Z PRAMEŇA

7.5.2022 od 9:00 do 22:00 hod.


Do začiatku festivalu zostáva: 43 let 133 dnů 17 hodin 22 minut 1 vteřinaO FESTIVALE

Nedá sa,
  nemôžem, nevládzem, nie sú podmienky, nemám na to.... Všetko by bolo lepšie, keby....
Tomu sa to hovorí, ten má toto a ono....
Sú Vám tieto slová povedomé? Ba dokonca dôverne známe? Mne veru až príliš.

Sny.
  Tiež Vám toto slovo niečo hovorí, však? Vraj sa dajú uskutočniť, povedali mnohí. Vraj žijeme viaceré životy. Iste, nepamätáme si ich. Ale ten súčasný, ten prežívame veľmi intenzívne. Nepoviem žiadne tajomstvo, keď poviem: môžeme mať tento život plnohodnotný, spokojný, môžeme svoje sny pretaviť v jasné ciele. Máme na to nielen právo, je to povinnosť voči sebe, našim predkom, planéte Zem, vesmíru... A predsa sa to dá!!!
Prerod bolí, zmeny často podliehajú ťažkej ceste, zdá sa nám, že nám ju vydláždil slimák, že už nemáme energiu, vek na niečo nové, že cieľ nielenže je v nedohľadne, on asi ani neexistuje! Že aj cesta je cieľ? Áno, to tiež nie sú novo vyrieknuté slová.

Radosť a spokojnosť
  sú pocity, ktoré ponímam za svojich krstných rodičov na mojej ceste. Moja duša chce byť lepšia, slobodnejšia, spokojnejšia. Túži rásť. Tak som jej vymyslela Festival z prameňa, na ktorý som pozvala tvorivých ľudí s krásnou dušou, ktorá svoj prameň pravidelne živí. A keďže my ľudia sme tvory spoločenské, srdečne Vás pozývam, aby sme spolu nazreli do životných ciest a príbehov ľudí, ktorí svoje skúsenosti a dary posúvajú ďalej.

PROGRAMJanko Svetlan Majerčík

  Dávno som pochopil, že nie som Svetlo a ani jeho zdroj. Ale Svetlo, pravda a poznanie tu je a na mnohých, tmavých miestach zasvietia, keď ich tam odrazím. Prostotou živej piesne hovorím a cítim sa vtedy ako úlomok zrkadla. Jeho tvar a zloženie nepoznám,ale cítim, že to je ono. Piesňodarmi odrážam Svetlo na tmavé miesta v ľudských srdciach, a možno niečo v niektorých ľuďoch zmením. Taký je význam a podstata mojej dlhej cesty, cesty pesničkára. S úctou a pokorou si o ňu prosím.

  Tieto nádherné slová pochádzajú z duše Janka Svetlana Majerčíka - barda slovenskej piesne, ako ho nemnohí, právom, nazvali. Ťažko k tomu niečo dodať, tak nedodám. Iba počúvajte...

         
Web
Vladimír Václavek

Prednáška a praktická ukážka na tému: Napít se z pramene

  Jsou různé prameny a zdroje. Něco se o nich pokusíme dozvědět, hlavně to, jak můžeme najít ten svůj pro tento čas. Ten, který omyje mé rány a dá mi slzy, abych oplakal svou bolest a ztráty, ten, který mi dá sílu se nést a unést, abych poznal svoji celistvost a našel mír, ten, který pravdivě zrcadlí moji tvář,, abych se stal skutečným a byl darem pro svůj kmen, ten který nedává, ani nebere, abych poznal prázdnotu svých lží i toho, na čem lpím. Ten pramen má mnoho názvů, pro teď ho nazvěme Medicína. Nechejme se inspirovat a dovolme si vložit do života to, co se dozvíme a dovolme si o to pečovat. Vždyť jsme to my sami.

  "Vladimír Václavek je širšej verejnosti známy predovšetkým ako hudobník, spevák, textár a básnik. Je to ale tiež šaman, majiteľ čajovne v Broumově a hlavne veľmi poctivý človek, ktorý, keď sa na vás pozrie, zaplaví vás pocitom kľudu a pozitívnej energie. Venuje sa sólovej dráhe, je známy z pôsobenia v hudobných zoskupeniach Dunaj, Rale, Čikori, spolupracuje s Ivou Bittovou. Vedľa nej a Pavla Fajta je jedným z tvorcov brnenskej alternatívy. Inšpirovaný osobným prežitkom začal pred mnohými rokmi študovať šamanizmus. V knihe Neviditeľný svet, ktorej je autorom, prináša príbeh, s ktorého pomocou môže každý odhaliť svet, ktorý nosí v sebe. K šamanom sa vydal i na svojej ceste po USA. Dodnes nezabudne, ako veľmi bol na nich naladený, ako vnímal energiu i ducha ich histórie a súčasnosti. A ako veľmi ho ovplyvnil dar, ktorý mu šamani odovzdali." - použité z materiálov Českého rozhlasu Olomouc

Ramivana - muzikoterapeutický koncert

  Nevšedná cesta zvukom, vibráciami a meditáciou s použitím tradičných hudobných nástrojov z celého sveta, ktorá vás zavedie hlboko do vášho vnútra. Po jej absolvovaní sa budete cítiť veľmi pokojne a uvoľnene. Dozviete sa o týchto hudobných nástrojoch viac, ak sa vám nejaký zapáči, môžete si ho zakúpiť.

Web
Patricia Hamříková, Mgr.

Fyzioterapeut a kraniosakrálny osteopat

  Vyštudovala vysokú školu pedagogickú a vysokú školu zdravotnícku – odbor fyzioterapia. Pracuje ako fyzioterapeut v občianskom združení K.U.K.o , kde pôsobí aj ako štatutár. Je členkou Komory fyzioterapeutov a Českej kraniosakrálnej asociácie. Po narodení zdravotne postihnutého syna sa začala venovať alternatívnym terapiám, absolvovala rôzne kurzy masáží. Založila firmu SANAFIT a v jej priestoroch poskytuje svoje služby. Ako jedna z mála sa v Trenčíne venuje osteopatickým technikám – kraniosakrálnej terapii , viscerálnej a neurálnej manipulácii.

  Kraniosakrálna osteopatia je okrem iného postavená na poznaní, že fyzickému prejavu ochorenia predchádza dlhodobá disharmónia na jemnohmotnej úrovni. Pri kraniosakrálnom vyvážení dochádza k hlbokému uvoľneniu. Bolesti poľavujú, bloky a napätia v jemných tkanivách a kostiach, v oblastiach postihnutých stresom sa rozvoľňujú. Výsledkom ošetrenia je zlepšenie vnútorného prostredia, uvoľnenie centrálneho nervového systému, prehĺbenie schopnosti uvedomiť si sám seba, návrat k optimálnej úrovni zdravia a výkonu. Uvádza do harmónie telo, myseľ i ducha. Terapia podporuje telo v jeho sebakorekcii, podporuje imunitný systém a kladie dôraz na vysokú pozornosť a nehu v prístupe ku klientovi.

Web
Ľubor Foltán

  absolvoval v januári 2012 v Prahe výcvik pre inštruktorov Jogy smiechu a odvtedy sa aktívne venuje jej propagácii na Slovensku. Viedol workshopy na rôznych vzdelávacích festivaloch (INNER WINNER, Radi s deťmi, Umenie byť ženou, Ochutnávka šťastia, Harmónia - festival zdravia, Kremnické Gagy, TEDx Trenčín), pre firemných klientov z rôznych oblastí, ako aj pre verejnosť. V roku 2014 bol na Kremnických Gagoch so svojimi Smiechohrami a Jogou smiechu nominovaný na cenu Objav roka. Vo svojej profesionálnej praxi sa venuje témam ako: pozitívna psychológia, zvládanie stresu a záťažových situácií. Posledné roky sa tiež venuje vzdelávaniu v rámci financií a finančnej gramotnosti.

  Joga smiechu (hasya yoga) spočíva v tom, že každý z nás sa môže smiať bez dôvodu, bez vtipov, humoru, komédie, alebo iných vonkajších podmienok.

  Smiech nepozná rozdiely v povolaní, pohlaví ani v kultúre. Spája, oslobodzuje a zbavuje strachu. A či sa budeme spolu smiať záleží na našom slobodnom rozhodnutí. Je to na nás.

Miriama Tureková (Ravi Daspreet Kaur)

  je zanietená učiteľka kundalini jogy, ktorá vďaka nej objavuje svoju podstatu a poslanie, svoju silu i slabosť. Život je cesta a je plná radosti i prekážok a techniky kundaliny jogy sú tu od toho, aby nám pomáhali ho zvládať s ľahkosťou. Je to komplexná joga, ktorá jednoduchými avšak účinnými cvikmi rozprúdi energiu v našom tele a udržuje chrbticu pružnú a flexibilnú. Následná relaxácia je nevyhnutná, aby celá naša bytosť precítila účinok krije – zostavy cvikov. Meditácia celý proces zavŕši a prepojí telo, myseľ a dušu, a my ideme smerom nášho poslania.

  Pripravená lekcia s krijou na objavenie esencie a meditáciou Kirtan krija je krásna a silná kombinácia, na otvorenie srdca a pochopenie samého seba. Slová nestačia, zážitok je silnejší.

Katarina Vidal

  lektorka tanca „Tance pre radosť“ v Trenčíne. Tancu sa venuje od detstva, pretancovala sa folklórnymi súbormi Trenčan, Zobor a Technik. „Folkovým“ tancom sveta sa venuje viac ako 20 rokov (13 rokov vo Francúzsku a od r. 2005 na Slovensku). Sú to kolektívne tance pre všetky generácie z rôznych kútov sveta ( Francúzsko, Anglicko, Izrael, Balkán...) so striedaním partnerov, s jednoduchými krokmi na wordmusic. Sú to tance pre radosť, vhodné na zoznámenie, pre tanečníkov i netanečníkov, ktoré spájajú ľudí a vedú k spolupatričnosti. Každoročne poriada Bal folk a tanečné workshopy.

Ivka Blažejová

  Vždy ma zaujímalo krásno, ale také prirodzené. Preto keď mi prišla do cesty tvárová joga, vedela som, že je to to pravé. Tvárová joga je komplexný súbor cvičení, masáží a bankovania našej tváre, krku a dekoltu. Už po pár minútach denne, pravidelnosťou, dosiahneme prirodzenou cestou omladený a uvoľnený vzhľad. Zbavíme sa vrások (alebo ich zmiernime) a svaly aj pokožka sa krásne vypnú. Masážami dosiahneme uvoľnenie napätia a strnulosti v tvári.
  Tejto príjemnej aktivite sa venujem viac ako 2 roky, vediem živé, ale aj online kurzy či pravidelné lekcie. Baví ma učiť ľudí (prevažne sú to ženy) na chvíľku sa pozastaviť, venovať si čas pre seba, aby pochopili, že platí: 'v mojom živote som na prvom mieste ja, potom môj partner a až potom deti'. Ja sama som to mala otočené. Na lekcii si zacvičíme rozcvičku, cviky na všetky oblasti a ukážeme si masáž.

Ján Pevný

  Geometria Tela je nastavovanie – sfunkčňovanie toho, čo nám v tele už nefunguje a to, čo funguje, nech funguje lepšie. A to nielen v opornom a pohybovom systéme, ale v tele ako celku. Rovnako Geometria Tela zlepšuje činnosť mozgu a nervovej sústavy, krvného obehu a lymfy. Zahŕňa v sebe aj dýchacie techniky. Vychádzam z dlhoročnej praxe, v ktorej som si cibril pozorovaciu a vnemovú schopnosť v bežných športových aktivitách ako je napríklad beh, ale aj pri cvičení jogy, viedol cvičenia Tai-chi v Trenčíne, Bratislave, Břeclavi a v Prahe. Skúšal som rôzne liečiteľské, šamanské techniky, akupunktúru, akupresúru, tiež masáže klasické, športové, relaxačné. Postupne som dospel k systému, ktorý som pomenoval Geometria Tela - TN. Pozorovaním tela pri rôznych pohybových aktivitách som nachádzal a ďalej nachádzam skrytý potenciál - možnosti, ktoré ľudské telo má, len o ňom niekedy nevieme dosť. Prínos cvikov, pohybov, je pri ich realizácii.
  Vytvára sa pružnosť a sila tela, schopnosť kvalitnejšieho a komplexnejšieho vnemu, teda aj vedomia. A to je základ pre dobrý pocit, náladu, emóciu, dobrý stav mysle, od čoho sa odvíja kvalita prežívaného stavu.

Peter Baláž - vydavateľstvo Espero

Sila kníh na ceste k sebapoznaniu alebo
Môžu knihy (z)meniť svet?

  Kniha občas dokáže zázraky. Vie nás inšpirovať, prinútiť zamyslieť sa, ukázať nám novú perspektívu, pomôcť nám vidieť svet novými očami. Kniha je ako diskusia s autorom na diaľku - a vďaka tejto diskusii môžeme pochopiť príčiny a súvislosti, ktoré nám doteraz unikali. Alebo sa môžeme dozvedieť veci, o ktorých sme pred časom ani len neuvažovali. Kniha sama osebe nedokáže zmeniť svet - dokáže ale ovplyvniť - a teda zmeniť človeka (čitateľa). A človek následne spoluvytvára - čiže mení svet.
  V tomto programe si ukážeme zopár kníh, ktoré majú potenciál napomôcť takejto zmene človeka - a následne aj sveta. Pôjde o stručnú prezentáciu vybraných titulov vydavateľstva Espero (www.espero.sk), ktoré sa zameriava najmä na tri témy: vegánstvo, meditácia a esperanto. Čo majú tieto tri témy spoločné? Stručne: majú moc zmeniť svet - k lepšiemu. Podrobnosti ale už priamo na mieste.

Web


Program je priebežne aktualizovaný

INFOSTENA

Foto

Priebeh festivalu bude zaznamenávaný.

Čo si vziať so sebou

Z hygienických dôvodov odporúčame priniesť si vlastné podložky na cvičenie, deku na prikrytie, teplejšie a pohodlné oblečenie - možno aj niečo na prezlečenie, budú sa striedať pohybové aktivity s dlhším sedením na prednáškach, kto je zvyknutý, aj svoju podušku na sedenie.

Parkovanie

Parkovanie je možné pred vstupom na festival.

Občerstvenie

Grilovaný oštiepok a syrové špeciality - Milktrade

Nápoje - Hangár Klub

Čaj - Čajovňa Pohoda

Na podujatí nie je možné platiť platobnou kartou.

Miesto konania

Festival sa bude konať v Hangár Klube v Trenčíne.